blog
  • 10 Gru
  • 3
  • Dorota

Jaki dom drewniany można określić mianem energooszczędnego? W Polsce jest to taki budynek, w którym wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi 30–70 kWh/m² na rok, podczas gdy obowiązujące przepisy dla budynku mieszkalnego mówią o wartości wskaźnika na poziomie do 95 kWh/m² na rok. Ideałem jest natomiast tzw. dom autonomiczny (zeroenergetyczny) lub dom pasywny, w którym roczne zużycie energii nie przekracza 15 kWh/m². Osiągnięcie niskiego współczynnika zapotrzebowania na ciepło wiąże się z uwzględnieniem w projekcie domu z drewna wielu elementów i zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wpływających na efektywność całej inwestycji.

Już na etapie wyboru działki i usytuowania budynku względem stron świata inwestor może mieć wpływ na przyszłe koszty eksploatacji. Doskonałym rozwiązaniem jest np. płaska działka pozbawiona drzew od strony południowej, z budynkiem o zwartej bryle, w którym pomieszczenia z dużą powierzchnią okien są nasłonecznione, a łazienka, sypialnia i część gospodarcza wraz z garażem – zacienione. Okna i drzwi zewnętrzne powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną i szczelnością, przy minimalizacji mostków termicznych. Z powodu dużej szczelności i braku możliwości przedostawania się świeżego powietrza przez przegrody w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym wymagana jest wentylacja mechaniczna. Najlepiej sprawdza się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli systemem rekuperacji, która dodatkowo może być wyposażona w gruntowy wymiennik ciepła. Pełni on funkcję czerpni świeżego powietrza, chłodząc je latem i podgrzewając zimą. Instalacja taka pozwoli ograniczyć straty energii, które w przypadku standardowej wentylacji grawitacyjnej dochodzą nawet do 40% całkowitego zapotrzebowania na energię.

Przykładem zdrowego domu energooszczędnego może być dom drewniany. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość osiągnięcia dobrych parametrów termicznych przy niewielkiej grubości ścian. Dzięki temu można uzyskać o ok. 10% większą powierzchnię użytkową w porównaniu z budynkiem murowanym, przy zachowaniu takich samych wymiarów zewnętrznych. Budowa domów drewnianych nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularna, dlatego do realizacji projektu warto zatrudnić profesjonalną ekipę z doświadczeniem. Zwiększy to prawdopodobieństwo uzyskania efektów założonych w projekcie, w tym wysokich wartości izolacyjnych.

hidden

© 2020 Domy z Bali Nadkole